BUX 138496.80 -0,72 %
OTP 44360 -1,25 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákia megúszta az euróhatást?

2009. május 12. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Valószínűleg Szlovákia lesz az eurózóna első olyan tagja, ahol a lakosság nem köti össze az inflációt az euró bevezetésével - nyilatkozta május elején Peter Kazimír szlovák pénzügyi államtitkár. Az emberek elhitték, hogy az euró bevezetésével a kereskedelem nem élt vissza, ezért nincs érdemi különbség a polgárok által érzékelt és a hivatalosan mért pénzromlás között - tette hozzá Nadezda Machútová, a szlovák fogyasztóvédelmi felügyelet igazgatónője. A szlovák jegybank elemzése szerint az euró januári bevezetése legfeljebb 0,2 százalékponttal növelte az inflációt, amely akkor év/év alapon 2,7 százalék lett.
Márciusban a fogyasztói árak 0,2 százalékkal csökkentek februárhoz képest, az éves infláció pedig 2,6 százalékkal, 19 havi mélypontra süllyedt, a hatósági árakat és a jövedéki adókat figyelmen kívül hagyó maginfláció 1,6 százalékos volt. A víz-, az áram- és a gázszolgáltatás díja és az ingatlanárak csak 0,2 százalékkal emelkedtek márciusban, az élelmiszerárak 0,8 százalékkal, a közlekedési tarifák az olajár mérséklődésének hatására pedig még 1,3 százalékkal csökkentek is. Az áprilisi adatot ma teszik közzé, ami a Bloomberg konszenzusa szerint 2,4 százalék lesz. Az elemzők arra számítanak, hogy az infláció idén évi két százalék alá süllyed a gyenge belföldi kereslet miatt.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet