A behozatal 25 százalékos visszaesése miatt majdnem 55 százalékkal mérséklődött Románia kereskedelmi hiánya az idei első negyedévben a tavalyi év hasonló időszakhoz képest - derül ki a román országos statisztikai intézet hétfőn közzé tett adataiból - jelentette az MTI-Eco. A kereskedelmi deficit értéke az első negyedévben elérte a 8,5 milliárd lejt (2 milliárd euró), ami 54,8 százalékkal kevesebb a 2008 hasonló időszakában regisztrált 18,8 milliárd lejhez (5,1 milliárd euró) képest.
A kivitel 6,7 százalékkal esett vissza a vizsgált időszakban, így a román export értéke 28 milliárd lej (6,6 milliárd euró) volt az idei január-március időszakban, míg a behozatal 36,5 milliárd lejre (8,6 milliárd euró) mérséklődött. A tavalyi első negyedévhez viszonyítva a kivitel lejben kifejezett értéke 6,7 százalékkal csökkent (euróban eléri a 19,4 százalékot) a behozatalé pedig 25,2 százalékkal mérséklődött (euróban kifejezve 35,4 százalékkal). Az export és az import lejben, valamint euróban kifejezett értéke közötti különbség a lej gyengülésével magyarázható, hiszen a román nemzeti valuta az idei év első három hónapjában átlagban 15 százalékot veszített értékéből az euróval szemben a tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva.
