A márciusi román ipari termelés hatodik hónapja zuhan - év/év alapon 12,1 százalékkal, februárhoz képest pedig 0,7 százalékkal - írja a Bloomberg. Februárban az éves csökkenés 12 százalékos, a havi 0,6 százalékos volt.
A fő ok a nyugat-európai felvevőpiacok szűkülése, főleg az autó-, textil-, és bútoripar esetében. Az ország fő exportőrei, mint a Kraft Romania SA, az ArcelorMittal Romania SA és Dacia SA bezárták több gyárukat, vagy csökkentették termelésüket - az export több mint 20 százalékkal zuhant az évben.
A román kormányzat stagnálást prognosztizál az évre, és csak az IMF 20 milliárd eurós hitelének köszönhetően tudják elkerülni a GDP 4 százalékos visszaesését - a román jegybank két napja csökkentette le irányadó kamatlábát 10 százalékról 9,5 százalékra.
