BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Izlandon jócskán belevágtak

Az izlandi központi bank 250 bázisponttal csökkentette az irányadó kamatrátát, amely jelenleg 13 százalékon áll.

2009. május 7. csütörtök, 12:33

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A várakozásoknál enyhébb infláció ellenére is jelentősen mérséklődő fogyasztói keresletre reagálva az izlandi jegybank jelentős kamatvágást eszközölt csütörtökön; a 2,5 százalékpontos csökkentés után is magas kamatszint továbbra sem nagyon segíti a romba dőlt gazdaság motorjának újraindítását, ám az izlandi deviza összeomlását követően a ráta magasban tartása elengedhetetlennek tűnt. A tőkeáramlásra vonatkozó központi korlátozások mostanra teret adtak a mérséklésnek, mellyel a jegybank élt is - írta a Bloomberg. Izlandon a mostani volt a harmadik kamatcsökkentés azóta, hogy a szigetország 5,1 milliárd dolláros IMF-gyorssegélyben részesült tavaly novemberben. 

Az IMF becslése szerint az izlandi gazdaság zsugorodása az idén 10,6 százalékos lehet. Az infláció mértéke áprilisban éves mélypontra, 11,9 százalékra csökkent. A jegybank előrejelzése szerint a kamatcsökkentő trend a közeljövőben kisebb mértékű, de gyakoribb enyhítésekkel folytatódhat. A központi bank szerint már 2010 elejére elérhető lesz a 2,5 százalékos inflációs cél. 

A jegybank a kamatszint mérséklése mellett enyhített is a tavaly novemberben, az izlandi bankrendszer összeomlását követően bevezetett korlátozásokon, lehetőséget kínálva a külföldi befektetőknek, hogy az izlandi koronában lévő befektetéseiket deviza-kötvényekre váltsák. Az izlandi kormányzat számításai szerint mintegy 5,5 milliárd dollár értékű hitelállományról van szó, amely nagyrészt banki illetve államkötvények formájában került a befektetőkhöz. Ezeket most az izlandi vállalatok által kibocsátott, deviza-alapú kötvényekre cserélhetik a befektetők.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet