BUX 138439.98 -0,76 %
OTP 44340 -1,29 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Visegrádiak és a válság

2009. május 6. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A visegrádi négyek csoportjában Magyarország lakossága a legpesszimistább a világválság hatásaival kapcsolatban - derül ki a Focus szlovák közvélemény-kutató társaság adataiból, amelyet a Hospodárske Noviny szlovák gazdasági lap ismertetett. A megkérdezettek 69 százaléka szerint a magyar családokat máris negatívan sújtotta a krízis, mindössze 6 százalék válaszolt úgy, hogy mindeddig egyáltalán nem érintette a probléma. A szlovák családok esetében 34 százalékot tett ki azok aránya, akik már most saját bőrükön érzik a krízist, 12 százalék viszont egyáltalán nem érzékel gondokat. A legoptimistábbak a lengyelek, ahol a családok 23 százaléka már "érintett" és ugyancsak 23 százalék a problémamentesek aránya, míg a cseh adat 26, illetve 17 százalék.
A Focus három témakörre volt kíváncsi: a válság milyen hatást gyakorol az adott ország gazdaságára, a munkahelyekre és a családokra. A leginkább pesszimista válaszokat az ország gazdaságára gyakorolt hatás kérdéskörében kapták a kérdésfeltevők. A magyar válaszadók esetében 93 százalék szerint az ország gazdasága már érzi a krízist, Szlovákia esetében a mutató 66 százalék, Csehországnál 58, Lengyelországnál pedig 57 százalék. Ha hozzávesszük azokat is, akik szerint a válság érinteni fogja a válaszadó országát, akkor Magyarország esetében az igenlő válasz aránya 98 százalék, Csehországnál és Lengyelországnál 94-94 százalék, Szlovákiánál pedig 93 százalék.
"Az egész régióban komoly pesszimizmus uralkodik, már érződik az elbocsátások hatása. Az eredmények az emberek realitásérzékét tükrözik" - közölte Ivan Dianiska, a Focus igazgatója. "A szlovákok körében mért meglehetősen komor adatok arra utalnak, hogy túl nagy a különbség az elmúlt évek lendülete és napjaink recesszió irányába mutató helyzete között" - vélekedett Boris Fojtík, a Tatra Banka elemzője. A Hospodárske Noviny megrendelésére készült felmérés szerint viszont a munkahelyeken még kevésbé negatív a hangulat. A magyar válaszadók 60 százaléka úgy látja, már elérte a krízis a munkahelyét, Szlovákia esetében ez a mutató 42 százalék, Csehországnál 27 százalék, Lengyelországnál viszont csak 24 százalék. A magyar válaszadóknak csupán 10 százaléka vélte úgy, hogy a munkahelyét a későbbiek során sem érinti a válság, az idevágó szlovák mutató 13 százalék, a cseh 16 százalék, a lengyel pedig 26 százalék.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet