Az amerikai fogyasztók 52 százaléka úgy látja, hogy még nem múlt el a gazdasági krízis legrosszabb szakasza, ezért nem tervez jelentős kiadásokat - derül ki az America's Research Group piackutató intézet múlt hét végén készült felméréséből. 34,3 százalék azok aránya, akik szerint az ország túl van a nehezén.
A megkérdezett 1000 embernek valamivel kevesebb mint negyede mondta azt, hogy a három hónappal ezelőttinél valószínűbb, hogy "luxuskiadásra" - azaz 500 dollárnál nagyobb értékű vásárlásra - szánja el magát. Kevesebb mint egyharmad azok aránya, akik most inkább vernék magukat ilyen kiadásba, mint két évvel ezelőtt.
Ezek a számok a 2001. szeptember 11-ei terrortámadások utáni hónapokat idézik: akkor nagyjából hasonlóan alacsony volt azok aránya, akik nagyobb vásárlást terveztek. Ugyanakkor szakértők szerint, most lassúbb lesz a fogyasztók felbátorodása, mert nem egyszeri tragédiáról van szó, hanem elhúzódó krízisről.
Igen nagy, közel 75 százalék azok aránya, akik számára a megvásárolandó élelmiszerek kiválasztásakor manapság fontosabb szempont az ár, mint egy évvel ezelőtt. Csak 24,2 százaléknyian nyilatkozták azt, hogy az amerikai kormány adókönnyítései extrajövedelemhez juttatták őket. A kedvezmény alapján csökkent az amerikaiak többségétől levont adóelőleg, ami éves szinten 400 dollárt hagy egy-egy munkavállaló zsebében. Ez kevesebb mint 8 dollár hetente.
