A CeskeNoviny.cz a cseh szociális és munkaügyi minisztertől úgy értesült, Mirek Topolanek miniszterelnök 3,5 százalékos béremelésről döntött a közszférában dolgozók részére. A döntés mintegy félmillió közszolga bérére lesz hatással. Június elsejétől megemelkedik a közalkalmazottak, az egészségügyi dolgozók, mintegy 220 ezer oktatásban dolgozó, valamint a katonák és az egyház képviselőinek fizetése is.
Petr Necas munkaügyi miniszter szerint a mostani béremelés nem lehetetleníti el a költségvetési célokat, hiszen ez mindössze "egy relatíve enyhe indexálása" a közalkalmazotti béreknek. A miniszter korábban azt mondta: jelentősebb béremelésre csak úgy nyílik lehetőség, ha a közalkalmazottak száma csökken.
Necas szerint a béremelés nem egy a Topolanek részéről nyújtott populista gesztus, mindössze a múlt évi reálbér-csökkenés kompenzálására szolgál, hiszen amennyiben ez nem valósulna meg most, a közalkalmazotti bérek indexálására legközelebb 2011-ben nyílna lehetőség. Legutóbb 2007-ben igazították a közalkalmazotti fizetéseket az inflációs trendekhez.
