Szlovákia 5 éves uniós tagsága alatt az Európai Unió tagállamaiban dolgozó szlovák állampolgárok száma gyakorlatilag megkétszereződött, 230-240 ezerre emelkedett - jelentette a TASR szlovák hírügynökség. A csúcsot 2008 derekán érte el, azóta a világgazdasági válság hatására legalább 10 ezer, legfeljebb 20 ezer fő hazatért. Peter Zeman, a szlovák központi munka- és családügyi hivatal (ÚPSVaR) titkárságának munkatársa szerint egy évvel az uniós csatlakozást követően 120 ezer szlovák állampolgár volt alkalmazásban valamelyik EU-államban. Ez a szám évről évre több tízezerrel emelkedett, a csúcsot 2008 derekán érte el 250 ezerrel - ez azt jelenti, hogy az 5,4 milliós ország közel minden huszadik polgára külföldön dolgozott.
A munkaügyi hivatal adatai szerint napjainkban a legtöbb szlovákot - immár hagyományosan - Csehországban alkalmazzák, számuk meghaladja a 90 ezer főt. A második helyen Nagy-Britannia áll, hozzávetőlegesen 60 ezerrel, majd Írország (40 ezer fő) és Magyarország (15 ezer fő) a sorrend. Az ÚPSVaR szerint nem elhanyagolható azok száma, akik naponta vagy hetente ingáznak valamelyik szomszédos országba. A szlovák hatóság szerint mintegy 30 ezerre tehető az ingázók száma, akik döntően Csehországba, Magyarországra és Ausztriába járnak. A külföldről hazatérők esetében csak azokról van pontos kimutatás, akik bejelentkeztek a munkaügyi hivatalban. 2008 végéig 10 039 hazatérőt regisztráltak, akik közül 3890-en Csehországból, 1983-an Nagy-Britanniából, 1085-en pedig Magyarországról tértek vissza Szlovákiába.
