BUX 137814.93 -1,2 %
OTP 44240 -1,51 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákia elszúrta az uniós pénzlehívást

Szlovákia lemaradásban van az EU-s pénzek lehívásában.

2009. május 2. szombat, 14:09

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szlovákia tavaly 643,4 millió eurót fizetett be az Európai Unió kasszájába és 893,5 millió euró érkezett Brüsszelből az országba, vagyis az egyenleg határozottan pozitív: 250,12 millió euró északi szomszédunk javára - derült ki Szlovákia zárszámadásából, amelyet pénteken ismertetett a SITA szlovák hírügynökség.

Másrészt ez 2007-hez képest visszaesést jelent, mivel akkor 321,1 millió euróra rúgott a többlet. A romló pozíció Pozsony számlájára írható, ugyanis az eredeti tervek szerint 2008-ban 1,29 milliárd eurót akart lehívni, ami végül nem sikerült.

Ha a teljes 5 éves időszakot vesszük alapul, akkor kiderül: 2004 májusa óta 2,536 milliárd eurót fizetett az ország az Európai Uniónak, s onnan pedig 3,707 milliárdot kapott, azaz 1,171 milliárd euró nyereséget jelentett eddig számára a tagság.

Szlovákia uniós tagsága évente mintegy 2 százalékkal járul hozzá az ország gazdasági növekedéséhez - vélekedett Viliam Páleník, a Szlovák Tudományos Akadémia közgazdasági intézetének vezető munkatársa, miközben eredetileg csak 1 százalékpontos hozadékkal számoltak.

„Szlovákia kivitelének 86 százaléka irányul az unió tagállamaiba, és a munkapiacok megnyitása révén a konjunktúra időszakában a hazai munkaerő 5 százaléka külföldön helyezkedhetett el" - tette hozzá Vladimír Vano, a Volksbank Slovensko elemzője.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet