BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szenvednek a balti bankok

A litván bankok jelentős veszteséggel zárták az év első negyedévét.

2009. április 30. csütörtök, 15:27

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A pénzügyi szektor összesített vesztesége 20,1 millió litas, azaz 7,77 millió dollár lett az év első három hónapjában, szemben az előző év első negyedévében elkönyvelt 337,2 millió litas nyereséggel. A litván központi bank közleménye szerint az ország 16 pénzintézete közül hét jelentett veszteséget az első negyedévben.

Litvánia gazdasága az év első három hónapjában éves bázison 12,6 százalékkal zsugorodott, a munkahelyek tömeges megszűnése és az apadó fizetések jócskán megnövelték a lakossági hitelbedőlési arányt az elmúlt időszakban, ráadásul a versenyszférában is nehézkessé vált a kölcsönök törlesztése.

A bankok által az esetlegesen bedőlő hitelek fedezésére elkülönített tartalékok az első negyedévben 329,1 millió litast tettek ki, azaz a teljes hitelállomány 1,71 százalékát. Ez negyedéves összehasonlításban 0,51 százalékpontos növekedést jelent - áll a jegybank jelentésében.

A hitelkihelyezés mértéke 3,5 százalékkal csökkent az előző negyedévhez képest. A problémás hitelek aránya a teljes hitelállományon belül 5,32 százalékra emelkedett, a több mint 60 napja késő hitelek aránya ezen belül megduplázódott, elérve a teljes hitelállomány 2,91 százalékát.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet