Európa népessége 3 millió fővel, 3,7 ezrelékkel, az unió országaié ennél nagyobb mértékben, 4,8 ezrelékkel nőtt 2007-ben, így 2008. január 1-jén 822 millióan éltek a kontinens 48 államában - közölte a KSH.
Ezen országok közül 32-ben nőtt, 16-ban csökkent a népesség száma, ám míg a gyarapodás jobbára a bevándorlók érkezésének tudható be és nem a természetes szaporodásnak, addig a fogyatkozó népességű államok többségében a természetes fogyás a jellemző, szintén bevándorlási többlet mellett. Utóbbi csoportba tartozik Magyarország is, ahol a migráció pozitív egyenlege dacára egyre apad a népesség, mégpedig a természetes fogyásnak betudhatóan. Ugyanígy a természetes fogyás apasztja például Románia lakosságát is, miközben Ausztria, Szlovákia és Csehország esetében - a természetes szaporodásból és vándorlási nyereségből eredően - nőtt 2007-ben a népesség. Lengyelország kilóg a sorból, hiszen ott kizárólag a vándárolási veszteség miatt csökkent a népesség száma, mert a születések és halálozások egyenlege pozitív volt. Európában csupán még egy, e téren hasonló ország létezik, Grúzia.
A magyarországi népességcsökkenés két fő oka tetten érhető az ezer lakosra jutó születések és halálozások "rangsorában" elért helyezéseken is. A 2008-as előzetes adatok szerint az EU tagországai közül csak nyolc államban maradt 10 ezrelék alatt a születési arányszám - Magyarország a 9,9 ezrelékes értékkel a 27 ország sorában a 20. helyen áll. A halálozási arányszámokat tekintve a 4. helyen állunk, 13 ezrelékkel, így csak Litvánia, Lettország és Bulgária áll rosszabbul - utóbbi 14,2 ezrelékkel listavezető. Az ezer lakosra jutó születések listáját Írország vezeti, 18,1 ezrelékkel, miközben a halálozások terén az utolsó, így itt mérték a legnagyobb mértékű, 12 ezrelékes természetes szaporodást.
A természetes fogyás Bulgária és Lettország után Magyarországon a legtempósabb, 3,1 ezrelék.
Ezer lakosra jutó természetes szaporodás, fogyás az EU-27 országaiban (2008, előzetes adatok - forrás: KSH)
Írország a lakosság számához viszonyított vándorlási nyereség tekintetében is az élen áll, majd Szlovénia, Luxemburg, Ciprus és Spanyolország következik. Magyarország a 16. helyen szerepel a bevándorlási többlettel bíró államok körében. A vándorlási veszteséget elszenvedő négy ország mindegyike 2004 óta csatlakozott kelet-európai tagállam: Litvánia, Lettország, Bulgária és a már említett Lengyelország.
Tavaly – a természetes szaporodás, illetve fogyás és a vándorlási egyenleg eredőjeként – 20 országban emelkedett, 7-ben pedig csökkent a népességszám. Ezer lakosra számítva Írország népessége növekedett a legdinamikusabban, 26,1 fővel. Emellett Luxemburg, Ciprus, Szlovénia és Spanyolország önyvelhetett el 12–16,2 ezreléknyi tényleges népességszaporodást.
Magyarország a lélekszámában csökkenő 7 ország közé tartozik, ezek – Németország kivételével – mind kelet-európai országok. Bulgária, Lettország és Litvánia népessége, illetve demográfiai helyzete tűnik a legkritikusabbnak, ahol ezer lakosra számítva 4–5 fővel csökkent a lélekszám.
