BUX 137814.93 -1,2 %
OTP 44240 -1,51 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rosszul áll a cseh költségvetés

2009. április 23. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egyre rosszabb állapotban van a cseh állami költségvetés. A büdzsé hiánya a jelenlegi ütemben haladva már a 200 milliárd cseh koronához (kb. 2200 milliárd forint) közelít, ezért a leköszönő Miroslav Kalousek pénzügyminiszter egy 30 milliárdot megtakarító csomagot javasol - jelentette a TASR hírügynökség.
Az IMF jelezte, hogy Csehország gazdasága az idén 3,5 százalékkal esik vissza, és ha ez valóban bekövetkezik, akkor a 200 milliárd koronás deficit szinte biztosra vehető. "Ha beteljesül az IMF jóslata, abban az esetben a GDP-hez viszonyított államháztartási hiány meghaladja az 5 százalékot, ami a 200 milliárd korona megfelelője" - mondta Pavel Sobísek, az UniCredit Bank elemzője, hozzátéve, hogy ilyen arányú visszaesés egyben két számjegyű munkanélküliséget eredményezne. Ezért Kalousek azt javasolja, hogy a minisztériumok ne költsék el azt a pénzmennyiséget, amire még 2008 alapján jogosultak lennének. Ez mintegy 30 milliárd korona megtakarítást eredményezne.
A megbukott Topolánek-kabinet leköszönő pénzügyminisztere a napokban úgy nyilatkozott, hogy ha az első negyedévi hiány ütemének megfelelő volna a deficit a következő negyedévekben is, akkor az éves deficit 170-180 milliárd cseh korona között alakul. Eközben az idei állami büdzsé eredetileg 38,1 milliárdos hiánnyal számolt. Prága eddig a legrosszabbul 2003-ban gazdálkodott, amikor a költségvetési hiány 109 milliárdra kúszott fel. A Hospodárske Noviny cseh gazdasági napilap megjegyezte: ha Németország idei visszaesése valóban az IMF jóslatának megfelelő, 5,6 százalékos ütemet érne el, az magával rántaná Csehországot, hiszen Prága legfontosabb kereskedelmi partneréről van szó.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet