Szlovákiában a munkanélküliek aránya közel három éve először újra túllépte a 10 százalékos határt (utoljára 2006 júniusában mértek 10 százalék feletti mutatót). A szlovák szociális és munkaügyi központ tegnapi adata szerint márciusban 10,33 százalék volt a mutató (februárban 9,72 százalék), ami abszolút számokban kifejezve 273 779 főt jelent. 2008 márciusához képest 75 700-zal nőtt a munkanélküliek száma, azaz 2,74 százalékponttal. Az ország 78 járásából tízben megint 20 százalék feletti a munkanélküliek aránya, ezen belül a magyar határ menti Rimaszombatban meghaladja a 30 százalékot. A megyék szintjén a legjobb a helyzet a pozsonyiban (2,97 százalék), míg Kelet-Szlovákia mindkét megyéjében (Kassa, Eperjes), továbbá a besztercebányaiban 15 százalék feletti az arány. Összességében Szlovákia mind a nyolc megyéjében nőtt az állástalanok száma, azonban a fővárosban a legkevésbé, ráadásul itt található a mintegy 8000 betöltetlen állás közül is a legtöbb (kb. 2500). Az elbocsátások főleg az ipart érintik, ezen belül is a kisebb beszállítókat. A szlovák gazdaság zászlóshajói, a Volkswagen, a Peugeot-Citroën, a Kia Motors, a háztartási elektronikában pedig a Sony és a Samsung egyelőre csak kevés állást szüntetett meg: az autógyártók inkább lerövidítik a munkahetet vagy kényszerleállásokat iktatnak be (például a pozsonyi Volkswagenben két hét után tegnap vették fel a munkát), a Samsung és a Sony pedig egyelőre még ilyen eszközökhöz sem folyamodik. Egyébként Szlovákiában a rendszerváltás óta mindig is magas volt a munkanélküliek aránya, 2001 negyedik negyedéve óta tartósan 10 százalék fölötti volt az arány, ami csupán az utóbbi alig három évben mérséklődött 10 százalék alá. 2008 utolsó negyedévében hozzávetőleg 200 ezer szlovákiai dolgozott külföldön, akik közül a válság óta havi szinten csupán 1000-1100 tér haza.
