BUX 138332.72 -0,83 %
OTP 44580 -0,76 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A szlovák autóiparnak bejött a roncstrükk

2009. április 8. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szlovákia 2008-as autóipari termelése a világválság hatására visszaesett. A három autógyár (Volkswagen, PSA Peugeot-Citroën, Kia Motors) együttes forgalma 19,72 milliárd euróra rúgott, ami 5,4 százalékkal kevesebb a 2007-esnél - hozta nyilvánosságra a Szlovák Autóipari Szövetség (ZAP). Az ágazat exportja szintén zsugorodott: a tavalyi kivitel 17,73 milliárd euróra rúgott, 5,3 százalékkal múlta alul a 2007-es eredményt. Ezzel párhuzamosan Szlovákia iparán belül az autóágazat súlya szintén mérséklődött, mégpedig a 2007-es 35,24 százalékról 32,84 százalékra. A mérsékelt hanyatlás ellenére abszolút számokban még nőtt az együttes autókibocsátás: a 2007-es 571 071 darabról 575 776-ra, a tényleges visszaesés az autóalkatrész-gyártás terén mutatkozott. A Volkswagen Slovakia vezérigazgatója nem volt hajlandó megerősíteni azt az értesülést, miszerint az új családi autót, az Up! modellt Pozsonyban fogják gyártani. Zoroslav Smolinsky, a pozsonyi VW szakszervezetének első embere szerint viszont Wolfsburgban már eldöntötték, Szlovákiába helyezik a termelését.
A roncsprémium bevezetésének köszönhetően márciusban megállt a szlovák autóeladások hanyatlása. Márciusban 7698 új gépkocsit és kishaszonjárművet értékesítettek, 2,54 százalékkal többet, mint 2008 márciusában. Ha azonban az első negyedévi adatokat vesszük alapul, akkor az eladott 16 184 jármű 25,5 százalékkal kevesebb 2008 első három havi adatánál (a roncsprémium bevezetése előtt a visszaesés még 40,4 százalékos volt).
A szlovák roncsprémium első fordulójában (március 9-26.) 22 100 új gépkocsit adtak el, az április 6-ával kezdődött második forduló sikere pedig egyenesen fenomenális: 35 óra leforgása alatt 11 ezer öreg autót vittek az autóbontókba. Mire cikkünk megjelenik, valószínűleg már el is fogyott a 22,1 millió eurós keret, mivel az első 35 órában már a felét kimerítették a vásárlók.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet