A szlovák jegybank (NBS) legújabb prognózisa szerint Szlovákia gazdasága az idén 2,4 százalékkal esik vissza - közölte tegnap Peter Sevcovic, a jegybank monetáris tanácsának tagja. Az önálló Szlovákia történetében eddig még nem volt példa visszaesésre. Ez az első eset, hogy egy szlovák állami intézmény hivatalosan is recessziót vár, igaz, néhány napja Robert Fico miniszterelnök 1 százalék körüli visszaesés valószínűségét már felvetette. Jelentős fékeződésről van szó, hiszen 2008 derekán erre az évre még 6,1 százalékos növekedést jeleztek előre, a jegybank 2009. januári prognózisa pedig 2,1 százalékról szólt. Tavaly a GDP 6,4 százalékkal emelkedett. Martin Barto, a jegybank alelnöke a koncepciót ismertetve jövőre 2 százalék, 2011-re pedig 3,2 százalék körüli növekedést prognosztizált, feltéve, hogy a világgazdaság jövőre már növekedési pályára áll.
Sevcovic egy kérdésre válaszolva kijelentette: önmagában a januári gázkrízis éves szinten 0,5 százalékkal vetette vissza a gazdaság növekedési ütemét. A recesszió hatására a munkanélküliség is látványosan nő: a jegybank az idén az állástalanok számának 60 ezres emelkedését várja, a munkanélküliek aránya a mostani 10 százalékról felkúszik 11-12 százalék közötti értékre. Szlovákia gazdasága kicsi és nyitott, ezért nem lehet sziget a háborgó világgazdaság tengerében. Nincsen olyan intézkedés, amely segítene megőrizni a gazdaság lendületét. A visszaeső export és a kisebb lakossági fogyasztás óhatatlanul lehúzza az országot - magyarázta Sevcovic, hozzátéve, hogy a recesszió hatására csökken az inflációs nyomás, éves szinten a pénzromlás csupán 1,7 százalékos növekedésével számolnak (korábban 2,4 százalékot jeleztek).
Ján Pociatek szlovák pénzügyminiszter reálisnak tartja az NBS tegnapi prognózisát. Az első negyedév adatainak birtokában új elemzést és előrejelzést készítünk, beleértve az adóbevételek alakulásának újragondolását is. A kiadás oldalán már hozzáláttunk a takarékoskodáshoz, ha ez sem elég, akkor a másik megoldás az államháztartási hiány növelése. A szlovák kormány változatlanul ragaszkodik a GDP-arányos 3 százalékos hiánycél betartásához - mondta Pociatek.
