Továbbra is elérhető lesz az idén a németországi roncsautó-program keretében igénybe vehető 2500 eurós támogatás, még akkor is, ha az e célra elkülönített pénzügyi alap kimerülne - jelentette be Ulrich Wilhelm kormányszóvivő. Az előirányzatban a kormányzat azzal számolt, hogy mintegy 600 ezer új autó vásárlására mutatkozik majd igény a program során, amelynek keretében a németországi fogyasztók kilencéves vagy annál idősebb gépkocsijaikat cserélhetik a környezetvédelmi elvárásoknak jobban megfelelő járművekre.
A roncsprémium bevezetéséről még januárban döntött a német kormány, hogy a nemzetközi gyakorlatban már több országban is bevált értékesítés-ösztönző rendszerrel csaljon életet a válságba került autóiparba. A hatóságok összesen 1,5 milliárd eurót irányoztak elő a programra.
Az intézkedés hatására az érdeklődők szinte megrohamozták a kereskedéseket, különösen a kis autók iránt mutatkozott nagy kereslet. Bár a programra szánt keretösszeg 600 ezer autóvásárlás támogatására lenne elegendő, ám már eddig mintegy 350 ezer kérelem érkezett, így a roncsautó-alap április végére elfogyhat. Azt ugyan nem közölték, mekkora összeggel töltik fel a kimerült támogatási alapot, egyes információk szerint ez akár az eddigi keretösszeg mértékét is elérheti.
Az MTI beszámolója szerint a vásárlói siker ellenére az autógyártók körében nem aratott egyértelmű tetszést a program, mert a vásárlók a kisautókat keresik, ezért a nagyobb kocsikat gyártó Audi, a Daimler és a BMW mindeddig szinte alig profitált az intézkedésből. Helytelenítette az állami támogatást több gazdasági vezető is, azt hangoztatva, hogy az intézkedéssel mesterségesen előidézett vásárlási kedvet 2010-től a keresletben ismét jelentős visszaesés követi.
