BUX 138954.79 -0,39 %
OTP 44840 -0,18 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ismét két számjegyű lehet a szlovák ráta

2009. március 30. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szlovákiában fél év alatt több mint 2 százalékponttal növekedett a munkanélküliségi ráta: februárban 9,72 százalékra, majdnem kétévi csúcsra kúszott fel - augusztusban még történelmi mélypontot regisztráltak a 7,36 százalékos aránnyal -, ezzel most közel 290 ezer állástalant tartanak nyilván. A területi megoszlásban óriási különbségek mutatkoznak: a Magyarországgal határos Rimaszombatban újra túllépte a 30 százalékot a munkanélküliek aránya, Dél-Szlovákia járásaiban kelet felé haladva rendre 20 százalék fölött van, miközben Pozsonyban alig 2 százalék környékén mozog. Az országos munka- és szociális központ március eleji közlése szerint a világválság miatt tavaly október óta 199 munkaadó jelentett be tömeges elbocsátást; ez 21 600 személyt érint. Idén februárban országos szinten 8911 betöltetlen álláshelyet tartottak nyilván, 410-zel kevesebbet, mint januárban és 14 400-zal kevesebbet, mint egy évvel korábban.
A képhez hozzátartozik, hogy Szlovákiában az ország létrejötte óta magas a munkanélküliek aránya; 1991 utolsó negyedéve óta tartósan 10 százalék felett mozgott a mutató, 1999-ben kulminált 19,2 százalékon. A Dzurinda-kormány reformjainak köszönhetően lépésről lépésre csökkent az állástalanok abszolút száma - ebben az is közrejátszott, hogy mintegy 200 ezren külföldön, egyebek közt Magyarországon vállaltak munkát -, de 10 százalék alá csak 2007 derekán került az országos mutató. Így a tavaly december óta érezhetően emelkedő munkanélküliség ellenére szlovák mércével mérve egyelőre nem tűnik riasztónak a mostani, márciusban a várakozások szerint újra két számjegyűvé váló országos mutató.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet