BUX 138886.16 -0,44 %
OTP 44840 -0,18 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ereszt a szlovák büdzsé

2009. március 30. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A szlovák pénzügyminisztérium legfrissebb előrejelzése szerint a világgazdasági válság hatására idén a szlovák államkassza legalább 700 millió euró adóbevételtől esik el - jelentette a TASR szlovák hírügynökség. A kiesés megfelel a szlovák GDP egy százalékának. A pénzügyi tárca 2008 novemberében még 12,146 milliárd euró adóbevételt várt, ezt most 11,428 milliárdra módosította.
A 2009-es állami költségvetés még öt százalékhoz közelítő gazdasági növekedéssel számolt, a pénzügyminisztérium azonban ma már csupán 2,4 százalékot vetít előre, miközben egyre több szlovák kereskedelmi bank nullához közeli adatot vár. Eva Sárazová, a Postová Banka elemzője például 0,3 százalékos idei növekedést jósol. Mivel mi a jelzettnél is erőteljesebb fékeződést várunk, ezért becslésünk szerint az adókiesés további 300-350 millió euróval is nagyobb lehet - mondja az elemző. Eduard Hagara, az ING Bank szakértője még ennél is pesszimistább, pénzintézete szerint idén Szlovákia GDP-je akár két százalékkal is visszaeshet. Ján Tóth, az UniCredit Bank vezető elemzője úgy látja, 2009 első negyedében 0,4 százalékos visszaesést könyvel el az ország. A jegybank ma teszi közzé legfrissebb, 2009-re szóló aktualizált prognózisát, ami az elemzők szerint minden korábbinál komorabb lesz, és akár a recesszió esélyét is előrevetítheti. A jegybank legutóbbi előrejelzésében 2,1 százalékos növekedéssel számolt.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet