BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Euró-bevezetést sürget a Skoda

Márciusban rendkívüli mértékben nőttek a csehországi Skoda megrendelései.

2009. március 23. hétfő, 19:22

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Volkswagen-csoporthoz tartozó Skoda Auto AS szerint Csehországnak mihamarabb csatlakoznia kell az eurózónához annak érdekében, hogy az ország legnagyobb exportőrének számító társaság kihasználhassa a kisméretű, kis fogyasztású autók iránti kereslet előnyeit.

Márciusban a csehországi autógyártó megrendelés-állománya 30-50 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, köszönhetően a németországi, lengyelországi és szlovákiai kereslet-növekedésnek - jelentette be Prágában Reinhard Jung vezérigazgató.

A Skoda februárban mintegy 70 százalékkal növelte németországi értékesítéseit, ez a teljesítmény elsősorban a kisebb fogyasztású autók iránti keresletet élénkítő, állami támogatással beindított roncsautó-programnak tudható be.

Az exportértéket ugyanakkor kedvezőtlenül érinti az erős korona-árfolyam, amelyből okulva a kormánynak át kellene gondolnia az euró-bevezetéssel kapcsolatos terveit - közölte a vezérigazgató.

Tavaly a társaság 7,1 százalékkal tudta növelni értékesítéseit, s bár az eladási adatok egyelőre bíztatóak, Holger Kintscher, a Skoda gazdasági ügyekért felelős igazgatósági tagja szerint a cég kilátásai igencsak bizonytalanok az idei esztendőre. 2009 nehéz év lesz a vállalat számára, a Skodának komoly kockázatokkal kell szembenéznie. Tavaly a kínai, indiai és kelet-európai piacokon tapasztalt kereslet révén a VW-csoport 6,23 millió darabos rekordeladást könyvelhetett el.

A korona erősödése azonban az éves árbevételt 9,8 százalékkal 10,2 milliárd dollárra nyomta le, a nettó nyereség pedig 32 százalékkal 551 millió dollárra esett vissza. A Skoda a korona jelenlegi árfolyamszintjét elviselhetetlennek nevezte.

Miközben a közép-kelet-európai autópiacon 40 százalékos visszaesés várható az idén, a Skoda vezérigazgatója szerint a társaság 2014-ig biztosan nem tudja teljesíteni korábbi terveit, miszerint eladásai éves szinten elérjék az egymillió darabot.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet