A szlovák lakosság eddig sem tartotta országát bezzegországnak, ráadásul erre egyre kevesebb oka lenne - derül ki a Szlovák Nemzeti Bank (NBS) friss tanulmányából. A visegrádi négyek csoportját tételesen elemző dokumentum szerint az országnak sürgős strukturális reformokra lenne szüksége ahhoz, hogy megőrizze versenyképességét. Az erős euró nyomán dráguló munkaerő és a reformok három éve tartó leállása, azaz a reformpangás miatt a többi visegrádi ország már Szlovákia nyakán liheg.
Az NBS szerint az euró bevezetése miatt a szlovák munkaerő órabérköltsége idén, legalábbis az első félévben, tovább nő, miközben Csehországban, Lengyelországban és Magyarországon csökken. Szlovákiában 2008-ban az iparban foglalkoztatottak átlagos órabére 7 euró volt, ami 2009 első felében 7,1 euróra emelkedik. Csehországban a tavaly 8,7 eurós bér idén 8,0 euróra olvad, Magyarország esetében a két adat 6,8, illetve 6,2 euró, Lengyelország esetében pedig 7,6, illetve 6,5 euró. A javulás a nemzeti fizetőeszközök gyengülésének következménye. A Hospodárské Noviny csütörtöki számában ismertetett jelentés szerint azonban az ország termelékenységi mutatói jobbak a térséginél, ami mérsékli a magasabb bérköltségek hatását. Emellett elemzők szerint 2009 második felében némileg magukhoz térhetnek a térségi valuták, így a mostanra kialakult bérsorrend újra módosulhat.
A dokumentum összegzésként megállapítja, hogy bár a közelmúltban Szlovákia a reformok terén éllovasnak számított a régióban, az utóbbi időszakban stagnálás tapasztalható. A nemzetközi intézmények és a vállalkozók negatívan értékelik a túlzott bürokráciát, a munkaerőpiac rugalmatlanságát és a tudásalapú gazdaság viszonylagos fejletlenségét. Emiatt Csehország, Lengyelország és Magyarország a külföldi beruházók szemében fokozatosan vonzóbbá válik Szlovákiához képest.
