BUX 138661.08 -0,6 %
OTP 44710 -0,47 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kisbuszok után is fizetni kell az új szlovák útdíjat

2009. március 18. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szlovákiában 2010. január 1-jétől üzembe helyezhetik az elektronikus útdíjrendszert - jelentette be a rendszert kiépítő és a következő 13 évben üzemeltető SkyToll. Ez egyelőre a 3,5 tonnánál nehezebb gépkocsikat érinti, a személyautókra 2013-tól terjesztik ki az új fizetési módot. A SkyToll 860 millió euró ráfordításával építi ki a műholdas technológiát, amellyel a szlovákiai autópályák és gyorsforgalmi utak használatáért - összesen 2400 kilométeren - szednek majd díjat. Az érintett járművek vezetőinek egy úgynevezett on board unitot (OBU) kell vásárolniuk vagy bérelniük, amelynek mozgását GPS-alapú nyomkövető rendszerrel követi a szolgáltató. Ennek köszönhetően a sofőrök csak annyit fognak fizetni, ahány kilométert megtesznek. Az OBU-hoz a benzinkutaknál vagy a határátkelőkön lehet majd hozzájutni. Az útdíjat havi számla alapján vagy előre fizetős feltöltőkártyával kell fizetni. A tarifákat egyelőre nem állapították meg.
Csehországban 2007 januárjától működik az elektronikus útdíjrendszer a 12 tonna feletti járművekre vonatkozóan. Egy kilométer megtétele 4,05 cseh koronába (45,50 forint) kerül. Az osztrák Kapsch távközlési cég rendszere 2008-ban 6,14 milliárd korona bevételt hozott, szemben az egy évvel korábbi 578 millióval.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet