2008 első hónapjához képest 2009 januárjában Szlovákia kiskereskedelmi forgalma 3,3 százalékkal esett vissza, ez mintegy 10 milliárd forintnak megfelelő visszaesés. "A polgárok csak azt veszik meg, ami létfontosságú, minden téren takarékoskodnak, és ez az irányzat csak tovább erősödik" - nyilatkozta a Pravdának Lubomír Drahovsky, a Terno piackutató ügynökség vezető elemzője, hozzátéve: "A forgalom különösen a határ menti körzetekben esett vissza látványosan. A nagy külföldi bevásárlóközpontok szlovák területen akár 50 kilométeres mélységig éreztetik hatásukat." A döntően élelmiszerekre szakosodó szuper- és hipermarketekben egyelőre nem esett vissza a forgalom volumene, azonban Drahovsky szerint márciusban már itt is éreztetheti hatását a recesszió. A szlovák statisztikai hivatal (SSÚ) hivatalos adatai szerint állandó árakon számolva 2009 januárjában 2008 hasonló időszakához viszonyítva a benzinkutak forgalma 16 százalékkal hanyatlott, a tartós fogyasztási cikkek esetében a zuhanás 27 százalékos, a cipőknél 26 százalékos, a könyveknél és textiltermékeknél 37-37 százalékos volt. Az éttermek és szállodák 30 százalékos esésről számoltak be, a napilap szerint pedig az év első két hónapjában még a sörfogyasztás is 10-15 százalékkal csökkent. Viszont 2009 januárjában az internetes üzletházak és csomagküldők forgalma 33 százalékkal emelkedett, több cigaretta (14 százalékkal) és gyógyszer (30 százalékkal) fogyott.
