Szlovákia tejágazata válságban van: csak idén 47,5 millió euró veszteséget könyvelhet el az ágazat - közölte Stanislav Nemec, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kamara (SPPK) szóvivője -, Dél-Szlovákia szinte minden nagyobb tejfeldolgozó üzeme (Érsekújvár, Galánta, Nagykürtös, Rimaszombat) bezárt, a fennmaradó mintegy húsz szlovákiai gyárat pedig felvásárolták a cseh, a német, az osztrák és a francia társaságok. 2008 és 2009 januárja között a nyerstej felvásárlási ára 44 százalékkal zuhant - figyelmeztetett Stanislav Becík szlovák földművelési miniszter -, jelenleg csak a költségek 60 százalékát fedezi. Becík levélben fordult Mariann Fischer Boel uniós agrárbiztoshoz az intervenciós árak módosítása érdekében és az Európai Parlament képviselőit is felkérte, javasoljanak lépéseket az ágazat helyzetének megoldására. A szlovák tejtermelők aláírási akcióba kezdtek, követelve, hogy a felvásárlási árak érjék el az uniós átlagot, emellett növeljék 80 százalékra a hazai élelmiszer-ipari termékek arányát a kiskereskedelmi üzletláncok kínálatában.
A közös uniós agrárpolitika hátrányos helyzetbe hozza Szlovákiát - mondta Peter Baco volt földművelési miniszter. Az EP-képviselő szerint például egy német farmer egy liter tej után 22 cent dotációt kap, míg Szlovákiában ez 8 cent - ha a két ország tejtermelője egyaránt 30 centes önköltséggel állít elő 1 liter tejet és azt 20 centért értékesíti, akkor a német gazda még mindig nyereséges, ellentétben szlovákiai társával. Baco szerint ha ez így marad, akkor a szlovákiai tejágazat fokozatosan elsorvad és a piacot a nyugat-európai termékek veszik át. A sorvadás már most szembetűnő: az ezredfordulón még 540 ezres volt Szlovákia tehénállománya, napjainkban viszont már csak 180 ezer állatot számlál. A volt agrárminiszter úgy látja, csak közös nyomásgyakorlással lehet Brüsszelt arra kényszeríteni, hogy a visegrádi régió gazdái jobb pozícióba kerüljenek.
