A szlovák kormány újra rászállt a kötelező magánnyugdíjpénztárakra, mivel a két pillérre épülő kötelező nyugdíjrendszer második, állami ága sok pénzt nyel el. Ján Pociatek pénzügyminiszter nem tartja kizártnak, hogy a kormány módosítja a magánnyugdíjpénztárakba jutó járulék arányát. A két pillér jelenleg 9-9 százalékkal részesedik a befizetésekből.
A Fico-kormány tavaly novemberben - immár másodszor - ismét megnyitotta a magán-nyugdíjpénztárakat, azaz lehetővé tette az ügyfeleknek, hogy teljes egészében visszalépjenek az állami nyugdíjbiztosításba. A 2009-es költségvetés elfogadásakor azzal számoltak, hogy ennek eredményeként 2009. június 30-áig akár 150 ezer ember is él a lehetőséggel, javítva ezzel az állami nyugdíjkassza pénzügyi egyensúlyát. Ezzel szemben bő két hónap alatt csupán 4100-an léptek ki a magánpénztárakból, 2900-an viszont beléptek, így a veszteség csupán 1200 fő - jelentette a nyugdíjpénztárak szövetsége.
A helyzet viszont az, hogy a kormány a várt 150 ezer átlépő alapján 10 milliárd korona (332 millió euró) többletbevétellel számolt - közölte Iveta Radicová volt munkaügyi miniszter -, ami a dolgok jelenlegi állása szerint nem teljesül. Ezért nem zárható ki, hogy újabb lejárató kampány indul a magánpénztárak ellen. A napokban például Robert Fico miniszterelnök figyelmeztette a nyugdíjpénztárakat, hogy "a jelenlegi arány tarthatatlan". Megengedhetetlen, hogy a pénztárak havonta kapják a törvényben előírt járulékot, miközben egyes alapok veszteségesek, ám az állam évente 830 millió euróval kénytelen támogatni saját biztosítóját.
Felmerült az az ötlet is, hogy a magánpénztárak finanszírozzák az állami sztrádaépítési programot, amiről hajlandók tárgyalni.
