Sorra fogadja el a válságkezelő intézkedéseket a szlovák parlament: a gazdasági válságstáb legutóbbi ülésén Robert Fico miniszterelnök felvetette, hogy több nyugat-európai országhoz hasonlóan Szlovákia is támogatást nyújthatna az új személygépkocsik vásárlásához. Konkrétan a 19 százalékos áfát engednék el - a részletek egyelőre nem ismeretesek, az azonban biztos, hogy az intézkedés csupán az alacsonyabb árfekvésű autókra vonatkozna. (A szlovák lapok már cikkeztek arról, hogy Csehországban és Magyarországon is olcsóbban lehet ma autót venni, mint odahaza. Napi, 2009. február 5.) A parlament addig is újabb intézkedéseket hagyott jóvá tegnapi törvénymódosításaival, ennek értelmében közel 600 euróval, 4025,7 euróra emelkedik az adómentes éves jövedelem felső határa. A kisvállalkozók számára könnyítették az adóleírásokat.
A szlovák vállalkozók egyre jobban érzik a pénzügyi válság hatását - derül ki a Szlovákiai Vállalkozók Szövetsége (PAS) felméréséből. A február első felében végzett adatgyűjtés szerint a megkérdezett vállalkozók 80 százaléka azt válaszolta, hogy negatívan érinti a válság - 2008 októberében még csupán 58 százalékuk gondolta így. Három hónap alatt 12 százalékról 4 százalékra olvadt azok aránya, akik úgy vélik, őket nem suhintja meg a krízis - olvasható a PAS jelentésében. A vállalkozók 58 százaléka szerint eddig a megrendelések visszaesésében mutatkozik meg leginkább a válság hatása, 41 százalék pedig azt emelte ki, hogy máris romlik a fizetési morál. Míg októberben csupán a cégek 22 százaléka mérlegelte az elbocsátások lehetőségét, addig februárra ez a mutató 30 százalékra ugrott fel. Hitelszűkében viszont még nem szenved a versenyszféra, mindössze a válaszadók 12 százaléka panaszkodott emiatt - idézte Róbert Kicina, a PAS ügyvezető igazgatója.
