BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hatszázmillió eurós lyuk lesz a szlovák büdzsén

2009. február 8. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Futószalagon készítik elő, viszik a kormány, majd a parlament elé Szlovákiában a gazdaságélénkítő intézkedéseket, ám az egyelőre nem tisztázott, hogyan fogják ellensúlyozni az ezek miatt keletkező 332 millió eurós költségvetési bevételkiesést. Ráadásul a központi bank és a pénzügyminisztérium friss előrejelzése szerint a szlovák gazdaság a korábban prognosztizált 4,6 százalék helyett csak 2,4-2,5 százalékkal fog bővülni 2009-ben, ami - az első becslések szerint - 300 millió eurós kiesést okoz a büdzsének.
A január végén megalakult gazdasági válságtanács javaslatait a kormány rendkívüli üléseken fogadja el, a parlament pedig sürgősséggel tárgyalja a kormány előterjesztéseit. Ennek eredményeként a vállalatok foglalkoztatási terheit enyhítő első hét intézkedést már február 11-én törvénybe foglalhatják. Ugyanakkor csak február derekán derül ki, hogyan akarják kigazdálkodni a válságenyhítésre szánt összeget. Biztosnak tűnik, hogy a honvédelmi tárca büdzséjét jelentősen megkurtítják, és Robert Fico kormányfő jelezte, hogy végső esetben növelhetik a költségvetési hiányt is, amit 2009-re a GDP 2,08 százalékára lőttek be. Ján Pociatek pénzügyminiszter azzal érvelt e lehetőség mellett, hogy a hiány a rá vonatkozó maastrichti kritérium megsértése nélkül a GDP három százalékáig tolható ki.
Fico csírájában leszerelte a szakszervezetek ellenállását. Február 6-án a szlovák szakszervezetek országos szövetségével (KOZ) tárgyalt, ahol kifejtette: "A válságos időszakban a béremelések meghatározó feltétele a termelékenység növekedése. Amikor egyre többen veszítik el állásukat, nem lehet irracionális béremelési követelésekkel előállni". Miroslav Gazdík, a KOZ elnöke mintegy erre válaszul elmondta: "A szakszervezetek tisztában vannak a jelenlegi helyzet súlyosságával, ezért a kollektív bértárgyalásokon nem erőltetik a fizetésemeléseket, ehelyett az állások megőrzésére helyezik a hangsúlyt".
A bölcs belátást segítik a rohamosan növekvő munkanélküliségről tanúskodó adatok. A Trenkwalder munkaközvetítő iroda becslése szerint 2009-ben 50 ezerrel nőhet az állástalanok száma Szlovákiában. 2008 januárjában 242,5 ezer munkanélkülit tartottak nyilván, ami mintegy 9,3 százalékos munkanélküliségi rátának felel meg. A munkaügyi hivatal adata szerint decemberben még csak 8,4, novemberben pedig 7,8 százalék volt ez az arány.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet