Csehország 11,8 milliárd korona (427 millió euró) külkereskedelmi hiánnyal zárta az elmúlt év decemberét, ami 9 milliárddal rosszabb a 2007. decemberi adatnál - jelentette a cseh statisztikai hivatal. Főleg a járművek és ipari berendezések kivitele esett vissza. 2003 óta ez volt a legnagyobb hiányt hozó hónap, a 13,4 százalékos mértékű visszaesésre 1994 óta nem volt példa. A CTK cseh hírügynökség által megkérdezett elemzők szerint az adat azt jelzi, hogy Csehországot még a vártnál is nagyobb mértékben sújtja az eurózóna gazdaságának zsugorodása. A cseh gazdaság idén nehezen kerülheti el a recessziót - már a negyedik negyedév negatív GDP-adatot hozhat. A cseh nemzeti bank (CNB) tegnap kiadott prognózisa szerint Csehország idén recesszióba süllyed, a GDP 0,3 százalékkal esik vissza. A bank 2008 novemberében még 2,9 százalékos növekedést jósolt.
A CNB csütörtökön 50 bázisponttal, 1,75 százalékra csökkentette alapkamatát, ami alacsonyabb az Európai Központi Bank kétszázalékos kamatánál. Csehországban utoljára 2005 szeptemberében voltak ilyen alacsonyak a hitelköltségek. A romló makrogazdasági mutatók miatt még távolabbi céllá válhat az euró bevezetése. Mirek Topolánek kormányfő utoljára januárban tett célzást arra, hogy novemberben akarnak foglalkozni az euróbevezetés céldátumával. Nem erősíti a költségvetés helyzetét, hogy az államkötvények értékesítéséből tavalyról megmaradt 70 milliárd koronát az idei költségvetési hiány mérséklésére kell fordítani, hogy az ne lépje túl a tervezett mértéket.
