BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Búcsút mondanának a szlovákok a centeknek

2009. február 5. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szlovákiában január végére a kibocsátott korona 90 százalékát már bevonták. Az üzletláncok, bankok információi szerint az euró átvétele komolyabb zökkenők nélkül történt, a fogyasztóvédelmi felügyelet (SOI) ellenőrzései során a szokványosnál kevesebb visszásságot tárt fel. Az átállásban az aprópénz megkülönböztetése (az 1, 2 és 5 centesek túl kicsik), a túl nagy címletekben kifizetett nyugdíj, a benzinkutak árjelző oszlopainak átállítása, továbbá a kisebb trafikok, boltok év eleji hosszabb bezárása okozott gondot.
Február elejéig mindössze 12 társaság került fel a drágítók listájára: az érintettek a pénzcsere idején 10 százalékkal emelték áraikat. Emellett a Hospodárské Noviny szlovák gazdasági napilap szerint egyes városokban bizonyos szolgáltatások ára néhány hét leforgása alatt akár 50 százalékkal is megugrott. Elsősorban fodrászatok, éttermek és fitnesszel foglalkozó vállalkozások "tévesztették el" az átváltási árfolyamot. A statisztikai hivatal sem tapasztalt érdemi drágulást az élelmiszer- és az üzemanyagpiacon, amelyek árainak alakulását már 2008 közepe óta külön figyelte.
A tapasztalatok alapján máris azt fontolgatják Szlovákiában, hogy korlátozzák az egy- és kétcentesek használatát. Igor Barát szlovák euróbiztos azzal a javaslattal állt elő, hogy a pénztáraknál fizetendő végösszegeket 5-re vagy 0-ra kerekítsék. Peter Kazimír szlovák pénzügyi államtitkár közölte: komolyan foglalkoznak az 1 és 2 centesek kiszorításával a pénzforgalomból, amire leghamarább 2009 második felében kerülhet sor.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet