Az adómentes jövedelemrész emelésével csökkenteni kell a jövedelemadót Szlovákiában - javasolja a szlovák gazdasági válságtanács. Ha a kormány és a parlament elfogadja a kezdeményezést, akkor márciustól 3435 euróról 4017 euróra emelnék az éves jövedelem adómentességének határát, ami 9,50 euróval növelné egy átlagos fizetésű polgár bérét. Ezzel egyidejűleg havi 1838,8 euróról 1491-re emelnék az úgynevezett milliomosadó alsó határát. Ezekkel a lépésekkel az ellenzék is egyetért: Ez jó és korrekt megoldás - mondta Vladimír Tvaroska, a válságstáb egyetlen ellenzéki tagja, aki a jobbközép Dzurinda-kormány pénzügyi államtitkára volt. Az intézkedések együttesen 133 millió euró adókiesést okoznának az államkasszának, ugyanakkor változatlanul hagynák a 19 százalékos egykulcsos jövedelemadót.
A Fico-kabinet hétfő esti rendkívüli ülésén jóváhagyta a válságtanács múlt heti javaslatait. Eszerint a kormány két hónapra átvállalja a járulékfizetést azoktól a munkaadóktól, amelyek elbocsátás helyett korlátozott munkaidőben tovább foglalkoztatják dolgozóikat. Azok a cégek, amelyek új munkahelyeket teremtenek, minden egyes új állás után 12 hónapon keresztül havi 212 eurót kapnak, a kezdő egyéni vállalkozók, ha előtte három hónapon keresztül állástalanok voltak, régiótól függően akár 5975 eurót is kaphatnak.
