BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A belügyminiszter a szigorúbb szlovák KRESZ első megsértője

Februártól csökken a megengedett sebesség a szlovák közutakon és a büntetések is szigorodnak; közlekedési kommandót is felállítanak.

2009. február 2. hétfő, 15:52

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Február 1-jén életbe lépett új KRESZ értelmében Szlovákiában lakott területen az eddigi óránkénti 60 kilométer/óra helyett 50 kilométer/óra a legnagyobb megengedett sebesség, a községeken áthaladó autópályán vagy gyorsforgalmi úton pedig 90 kilométer/óra a menetsebesség felső határa, emellett a sztrádákon és gyorsforgalmi utakon továbbra is 130 kilométer/óra a maximálisan engedélyezett sebesség.

A tompított fényszóró egész évi kötelező használata minden járműtípusra vonatkozik. A személygépkocsiknak akkor válik kötelezővé a téli gumiabroncs használata, ha az úttestet összefüggő hó vagy jégréteg fedi. Vezetés közben csak handsfree készülék használatával lehet telefonálni, a 7,5 tonnánál nehezebb teherautók, kamionok nem előzhetnek az autópályákon és gyorsforgalmi utakon. Végezetül a kerékpárosoknak lakott településen kívül kötelezővé vált a bukósisak használata.

A büntetések is szigorodnak. Aki például 20 kilométer/óra sebességgel túllépi a megengedett sebességet, az 50 euróig terjedő pénzbírsággal számolhat, 30 kilométer/órás sebességtúllépés esetében 100 euróig, 50 kilométer/órás sebességtúllépés esetében pedig 300 euróig terjed a kiszabható bírság összege. Aki elutasítja az alkoholtesztet, 300-tól 1300 euróig terjedő bírságra számíthat, emellett a sofőrt akár 5 évre is eltilthatják a járművezetéstől

Az új törvény értelmében, ha egy sofőr nem tudja kifizetni a bírságot, bevonják a jogosítványát, s kiállítanak neki egy 15 napig érvényes engedélyt. Ha ez alatt az idő alatt megtéríti a bírságot, visszakapja a jogosítványát. „Ugyanez vonatkozik a külföldi sofőrökre is. Ha nem fizetnek, elveszik a jogosítványukat” – mondta Ján Packa országos rendőrfőkapitány. Februártól az országban speciális közlekedési kommandó figyeli az utakon a szabálysértőket, a kommandósok a sértő gesztusokra, félreérthetetlen mutogatásokra különösen allergiásak. A szlovák rendőrség reméli, a jogszabálynak köszönhetően éves szinten legalább 30 százalékkal sikerül csökkenteni a balesetek számát. Robert Kalinák belügyminiszter elmondta: tavaly 558 személy halt meg a szlovák utakon, 69-cel kevesebb, mint 2007-ben.

Az új KRESZ-t eddig legdurvábban egyébként éppen a belügyminiszter VW Touareg terepjárója sértette meg. A kocsi óránkénti 115 kilométeres sebességgel száguldott vasárnap Pozsonyban, igaz, nem a belügyminiszter vezette. Az ügy pikantériája: a dzsipet követő újságírókat máris meg akarja büntetni a rendőrség, mondván, túllépték a sebességhatárt.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet