BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pozsony a munkahelyek megőrzését támogatja

2009. január 29. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az a célunk, hogy a jelenlegi nehéz időszakban, amikor esetenként pánik is uralkodik, segítsünk a cégeken, a munkaadókon, hogy ne folyamodjanak azonnal a tömeges elbocsátás eszközéhez. A kormány kiadásait megnyirbáljuk, a minisztériumok kevesebbet költhetnek - mondta Robert Fico szlovák miniszterelnök tegnap, a gazdasági válságtanács első ülését követően. A szlovák kormány a foglalkoztatottság szinten tartására, a vállalatok megsegítésére 332 millió eurót akar elkülöníteni a büdzsé átszervezésével.
Az elmúlt hetekben Szlovákiában mintegy 1300-an vesztették el állásukat és Viera Tomanová munkaügyi miniszter tegnapi bejelentése szerint további 10 ezer munkahely forog komoly veszélyben. Lubos Sirota, a mintegy ezer szlovákiai céggel kapcsolatban álló Trenkwalder munkaerő-közvetítő igazgatója közölte: 2009-ben Szlovákiában 50 ezerrel nőhet az állástalanok száma (2008 januárjában 242,5 ezer munkanélkülit tartottak nyilván). A válságtanács ezért úgy döntött: amelyik cég tavaly rendesen befizette az adókat és a járulékokat, idén állami támogatást kaphat minden új állás létrehozására, maximum 3624 euró erejéig. Azok a cégek, ahol megrendelés hiányában négy napra csökkentik a munkahetet, ám az alkalmazottaikat, ha kisebb bérrel is, de megtartják, idén - esetleg jövőre is - kisebb járulékfizetéssel számolhatnak. A Fico-kormány könnyíteni akarja az úgynevezett szociális vállalatok életre hívását is, ezek alacsony képzettségűeknek nyújtanak munkát. A legalább 3 hónapja munkanélküliek vagy külföldi munkavállalásból hazatérők egyszeri, 5970 eurót elérő állami támogatásban részesülnek vagy 2 éven át az állam fizeti be utánuk a járulékokat, ha egyéni vállalkozásba kezdenek. Fico jelezte, hogy végső esetben növelhetik az államháztartás hiányát is, ez most a 2009-es költségvetésben a GDP 2,08 százaléka. Ján Pociatek pénzügyminiszter sem vetette el ezt a lehetőséget, azzal, hogy a hiány - az eurózóna előírásainak megfelelően - legfeljebb a GDP 3 százalékáig tolható ki.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet