BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákia tart a beruházások elmaradásától

2009. január 27. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szlovákiában januárban 12 napig tartott a gazdasági szükséghelyzet a teljesen leállt oroszországi földgázszállítások miatt; a legnagyobb fogyasztók ezalatt csak minimális mértékben használhattak fel földgázt, átmeneti tetszhalálra ítélve mintegy ezer társaságot. A zsolnai Kia Motorsban hét napig állt a munka, ami a gyártásban legalább 5000 gépkocsit jelent, a nagyszombati PSA Peugeot-Citroënben pedig 6000 autó esett ki. A gázmizéria lecsengésével január 19-étől az érintett cégek döntő többsége azonnal felvette a munkát, a kassai US Steel acélműben és a podbrezovái vasműben azonban több napig tartott a visszaállás.
A szlovák tudományos akadémia gyorsbecslése szerint minden egyes munkanapnyi kiesés 100-103 millió euró nemzetgazdasági kárt okozott (a hétvégéken 56-60 millió eurót). Egyes közgazdászok szerint azonban a kár ennél lényegesen kisebb, mivel a leginkább érintett nagyvállalatok a világválság miatt már eleve túlélő üzemmódba kapcsoltak. A Trend legfrissebb számában felvetette a kérdést: vajon a jövőben egy-egy tervezett beruházás kapcsán mennyire fogja befolyásolni a helyszínválasztást Szlovákia sebezhető energiabiztonsága. A gazdasági hetilap szerint az sem kizárt, hogy a szlovák beszállítókat a külföldi partnerek kevésbé megbízhatóként fogják elkönyvelni, különösen a just in time üzemmódban működők. Vladimír Vano, a Volksbank elemzője közölte: A külföldi beruházók Szlovákia pozitív és negatív tulajdonságait mérlegelve az utóbbiba sorolhatják be az ingatag energiabiztonságot - márpedig eddig ez a tényező egyáltalán nem játszott szerepet.
Az esetleges kártérítés kérdésében a Gazprom Pozsonyba látogató vezetője, Alekszandr Medvegyev vis maiorra hivatkozott, Robert Fico kormányfő pedig inkább egy a Gazprommal együtt működtetett szlovák-orosz vegyes vállalat életre hívásának lehetőségével rukkolt elő. A hivatalosnak tekinthető szlovák álláspont szerint a januári gázmizéria Ukrajna bűne. Ami pedig a Nabucco projektjét illeti, Pozsony még csak nem is képviseltette magát a budapesti csúcstalálkozón.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet