BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csehország válságot orvosol

2009. január 26. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Topolánek-kabinet az összes minisztérium tartalékalapját az állami költségvetés bevételi oldalába sorolja át, ez több mint 40 milliárd cseh koronát (körülbelül 400 milliárd forint) jelent. Az összeg egy részét vidékfejlesztésre és a felsőoktatás finanszírozására fordítja, a fennmaradó 31 milliárdot pedig jórészt a költségvetési hiány mérséklésére szánja - közölte a tegnapi kormányülést követően Miroslav Kalousek cseh pénzügyminiszter. Ha az ország idei bruttó hazai terméke (GDP) csupán egy százalékkal nő - az eredetileg tervezett 4,8 százalék helyett -, akkor az állami költségvetés hiánya 73,3 milliárd koronára rúg, holott a 2009-es büdzsé csupán 38,1 milliárdos deficittel számol. Márpedig ez a lehetőség áll a legközelebb a valósághoz - tette hozzá Kalousek. Ha semmit sem csinálnánk, és hagynánk, hogy csökkenjenek a bevételek, akkor egy háromszázalékos növekedési ütem mellett a deficit túllépné a 90 milliárd, két százaléknál a 100 milliárd, végül egy százaléknál
a 110 milliárd koronás hiányt - figyelmeztetett. A tartalékalapok mobilizálásának köszönhetően a Topolánek-kabinet a várható hiányt érezhetően le szeretné faragni, mégpedig háromszázalékos GDP mellett 54,2 milliárd, kétszázalékosnál 63,5 milliárd és egyszázalékos növekménynél 73,3 milliárd koronára. Miroslav Kalousek idén 7,2 százalékos munkanélküliséget vár.
A cseh kormány készülő válságkezelő intézkedési terve egyébként két forgatókönyvvel számol: az első szerint a cseh gazdaság az idén még növekedni fog, a második szerint a gazdaság lejtőre kerül - jelentette a cseh kormány nemzeti gazdasági tanácsának (NERV) első, vasárnapi értekezlete után Mirek Topolánek kormányfő. A NERV fő javaslatai: gyorsítani a leírásokat - például a gépkocsik esetében öt évről három évre -, növelni az állami beruházásokat a fejlesztésekben és az oktatásban, és fokozni az állam részvételét a regionális infrastrukturális beruházásokban.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet