Az euró szlovákiai bevezetését követő első tíz napban felgyorsult a termékek és szolgáltatások árának emelkedése: a vizsgált időszakban 0,5 százalékos drágulást regisztráltak 2008. december végéhez képest - jelentette tegnap a szlovák statisztikai hivatal (SSÚ). Az SSÚ az euró bevezetése miatt 2008. augusztusa óta 196 termék és szolgáltatás árát méri fel tíznapos időközönként. Január első tíz napján az ásványvíz, az alkoholmentes ital és a gyümölcslé kategóriájában 2,4 százalékos árugrás következett be, ugyanakkor 1,7 százalékkal lett olcsóbb az üzemanyag és 0,3 százalékkal a hús. A Hospodárské Noviny szerint egyes városokban bizonyos szolgáltatások ára az év eleje óta akár 50 százalékkal is megugrott, elsősorban a fodrászat, az éttermi szolgáltatás és a testápolás kategóriájában. Az egyik nyitrai fodrászatban például azt tapasztalták, hogy ami 2008 októberében még 11,6 euróba került, az idén januárban már 20 euróba.
Jozef Lounek, a szlovák fogyasztók szövetségének elnöke szerint már decemberben 30-50 százalék közötti árugrást figyeltek meg néhány szolgáltatás terén. A kiskereskedelem pedig máris ki akarja szorítani a forgalomból az 1 és 2 centeseket. Ezeket a címleteket feleslegesnek tartjuk és csak nehezítik a vevők és a kereskedelem munkatársainak életét - közölte Pavol Konstiak, a szlovák kereskedelmi szövetség elnöke. Ha ez bekövetkezne, mint például Finnországban vagy Hollandiában, akkor a kerekítések további árfelhajtó hatással járhatnak. Január 16-áig a korona és az euró egyaránt érvényes fizetőeszköz volt, de szombat óta csak euróval lehet fizetni.
