BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ma elbúcsúzik a szlovák korona

Pénteken lezárul a szlovák korona és az euró duális, azaz párhuzamos használatának 16 napos időszaka.

2009. január 16. péntek, 08:27

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Napi Gazdaság cikke

Az üzletláncok, bankok információi szerint az euró átvétele komolyabb zökkenők nélkül történt, a szlovák fogyasztóvédelmi felügyelet (SOI) a januári intenzív ellenőrzések során a szokásosnál kevesebb visszásságot tárt fel. "A folyamatot problémamentesnek, komolyabb rendszerhiba nélkülinek értékelem" - közölte Igor Barát, az euró bevezetésének szlovák kormánybiztosa. Némi gondot csupán az aprópénz megkülönböztetése (az 1, 2 és 5 centesek túl kicsik), a túl nagy címletekben kifizetett nyugdíj, a benzinkutak árjelző oszlopainak átállítása, továbbá a kisebb trafikok, boltok év eleji hosszabb bezárása jelentett.

"A pénzintézetek sikeresen levezényelték az euróra történő átállást. A pénzkiadó automaták döntő többsége már január elsején reggel működött, a folyószámlák, bankbetétek összegét sikeresen konvertáltuk euróra, az év első két hetében pedig intenzíven vontuk be a koronát. Volt olyan nap, amikor 5 milliárd koronát (166 millió euró) utaltunk át a szlovák nemzeti banknak" - vonta meg az elmúlt napok mérlegét Ladislav Uncovsky, a szlovák bankszövetség (SBA) szóvivője.

Az Eurobarometer felmérése szerint az utolsó napokban a lakosság több mint 80 százaléka már kizárólag euróval fizetett. Két nappal a korona végleges búcsúja előtt mégis még 36,7 milliárd korona (1,218 milliárd euró) készpénz volt forgalomban, ami különösen sok ahhoz képest, hogy az év első két hetében összesen 40,938 milliárd koronát (1,358 milliárd euró) vontak ki a forgalomból.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet