Tegnap hajnalban tűz ütött ki a nyitranováki hőerőmű egyes és kettes blokkjának vezetékrendszerében, ezért az érintett energiatermelő egységeket le kellett kapcsolni. Szlovákia rövid időre a blackout (az elsötétedés) határára jutott, hiszen a 2008. december 31-én lekapcsolt Nagyszombat melletti V1-es atomerőmű második reaktorának uniós nyomásra történt leállítása miatt már eleve nagyon feszült az áramszolgáltatás, de a tegnapi baleset ellenére sem történt benne fennakadás, mivel két másik hőerőművi blokkot állítottak hadrendbe. Azonban a két megsérült blokkot legalább három hétre le kell állítani - közölte Robert Fico miniszterelnök. Lubomír Jahnátek szlovák gazdasági miniszter hétfőn Brüsszelben tárgyalt az Európai Bizottság illetékeseivel a V1-es atomerőmű második reaktorának újraindításától. Fico szerint e tárgyalások kimenetele dönti el, hogy átmenetileg beüzemelik-e a 440 MW-os reaktort vagy sem.
A pozsonyi Volkswagen Slovakia autógyár tegnap az üzemi szabadságot követően újraindította a termelését. Ez a lépése azért meglepő, mert a továbbra is érvényben lévő szigorú gázkorlátozás miatt a zsolnai Kia Motors és a nagyszombati Peugeot-Citroën autógyártó továbbra sem működik - a két cég kényszerű leállása múlt csütörtök óta tart. A jelenlegi szükséghelyzetben Szlovákia gazdasága csupán 60 százalékon "üzemel", ami a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) számításai szerint akár napi 100 millió eurónyi veszteséget jelenthet. "Ha a gazdaság teljesítménye a normális szint 60 százalékára esik, akkor minden egyes munkanap 103 millió euró (3,1 milliárd korona) kiesést jelent, a hétvégeken pedig 56-60 millió euró (1,7-1,8 milliárd korona) a veszteség" - nyilatkozta Marek Radvansky, az akadémia közgazdasági intézetének munkatársa. Az eddigi együttes veszteség már eléri az 500 millió eurót, az állam adóbevétel-kiesése pedig túllépi a 80 millió eurót. Bár Robert Fico miniszterelnök hétfőn azt mondta, hogy ez a kiesés még behozható, azonban az akadémia gyorsbecslése szerint a jelenlegi gázkiesés 0,5 százalékpontot lefaraghat az éves gazdasági növekedés üteméből, vagyis a 2009-re várt 4,7 százalékos gazdasági növekedés tempója négy százalékra csökkenhet.
