BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lefékezett a szlovák autógyártás

2009. január 11. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Novemberben 7,1 százalékot esett az ipari termelés Szlovákiában éves összevetésben, ilyen mértékű visszaesésre 1999 óta nem volt példa. Októberig még nőtt az ágazat teljesítménye: az első 11 hónapban 3,7 százalékos volt a növekedés. A novemberi törés döntően az autógyártás visszaesésének a következménye: a nemzetközi válság miatt mindhárom szlovákiai gyártó - a Volkswagen, a PSA Peugeot-Citroën és a KIA Motors - visszafogta a termelését, ezért a járműgyártás éves összehasonlításban 16,4 százalékkal csökkent. Az autóipari beszállítók is sorra jelentik be a megrendelések visszaesését vagy elbocsátásokat. A Volkswagen és a Skoda számára kábelkötegeket gyártó nyitrai SE Bordnetze például a Hospodárské Noviny pénteki tudósítása szerint két hullámban összesen 508 alkalmazottat, a teljes létszám 20 százalékát bocsátja el. A Révkomárom melletti Gútán üzemelő Kromberg & Schubert társaság is problémákkal küszködik, miután fő megrendelője, a német BMW decemberben 26,4, az egész évben 4,3 százalékkal kevesebb autót adott el, mint 2007-ben.
A vegyipar és a textilipar szintén erőteljesen fékezett: az előbbi 12,8, az utóbbi pedig 12,7 százalékkal, az építőipar viszont még novemberben is lendületben volt, a növekménye 13,2 százalékra rúgott - az ágazat havi összteljesítménye először lépte túl a 600 millió eurót. Szlovákia másik húzóágazata, a Sonyra és a Samsungra épülő elektronika még tartotta magát: novemberben 2,4 százalékkal bővült az októberi 21 százalék után. A nyugat-európai kereslet visszaesése miatt a teljes szlovák export 15,6 százalékot esett novemberben éves összehasonlításban, az import 13,2 százalékkal csökkent. A külkereskedelmi mérleg hiánya 7,34 milliárd korona (240 millió euró) volt az októberi 3,34 milliárdos többlet után.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet