Szlovákia január elsején 16. államként zökkenőmentesen belépett az euróövezetbe. Az eurót és a szilvesztert tízezrek ünnepelték a nagyobb városok utcáin, a pozsonyi központi ünnepségeket, az eurót szimbolizáló tűzijátékot közel százezer ember nézte végig. Az első sikeres eurókivételt Lipótváron regisztrálták, ahol a pénzügyi tranzakció éjfél után 1 perccel és 40 másodperccel történt meg. A műszaki átállás sikerült, január 1-jén reggel 8 órakor a pénzautomaták 96 százaléka már eurót adott ki. Ivan Sramko, a szlovák jegybank (NBS) elnöke elsején közölte: egyetlen komoly probléma sem merült fel, a pénzügyi rendszer üzemképes. A bankelnök hangsúlyozta, hogy az uniós fizetőeszköz hozzájárul Szlovákia stabilitásához, a legfejlettebb uniós tagok életszínvonalának gyorsabb utoléréséhez. A szlovák bankszövetség hivatalos közleményében arról értesített, hogy a berendezések átállítása a tervek szerint történt, azaz a bankkártyák, a pénzkiadó automaták (2258 darab) és a pos-terminálok (32 107 darab) éjjel 2 órától mindenütt a megszokott üzemmódban működnek. Ján Pociatek pénzügyminiszter hozzátette, az államapparátus pénzügyi rendszere (például az adóhivatalok, az államkincstár) ugyancsak zökkenőmentesen állt át az euró fogadására.
Az Eurobarometer felmérése szerint elsején mindössze a vásárlók 1 százaléka fizetett kizárólag euróval, pénteken ez az arány már 18 százalék volt. Az Európai Bizottság elsején közzétett felméréséből kiderül: Szlovákia polgárainak 49 százaléka már két nappal az euró szlovákiai bevezetése előtt rendelkezett euróban kibocsátott papírpénzzel, a fémpénzeknél ez az arány - köszönhetően a maradéktalanul elfogyott 1,3 millió darab eurós startcsomagnak - 60 százalék volt. Pavol Konstiak, a szlovák kiskereskedelmi szövetség elnöke úgy véli, zökkenőmentes volt az átállás, leszámítva azt a tényt, hogy néhány trafik, kis bolt január első napjaiban inkább nem nyitott ki. Január 16-ig ugyanis az euró mellett a szlovák korona is érvényben van, ami bonyolítja a helyzetet (a korona papírpénzeit 2009 végéig, a fémpénzeket június 30-ig cserélik be a bankok). A képhez hozzátartozik, hogy az euró átvétele nem volt ingyenes: az új szoftverek, pénztárgépek megvétele, a rendszerek átállítása komoly összegbe került. Becslések szerint az átállás a cégek éves forgalmának 0,3-0,5 százalékát emésztette fel, ami egy nagyobb társaság esetében több 10 millió koronát jelentett.
A cseh exportőrök irigylik Szlovákiától az eurót - derül ki a Mladá Fronta Dnes napilap összeállításából. Azzal, hogy ragaszkodunk egy mindössze tízmilliós piac fizetőeszközéhez, sokat kockáztatunk. Feleslegesen kitesszük magunkat az árfolyam-ingadozások veszélyének, miközben e tényezővel az eurózóna-beli riválisainknak nem kell számolni - nyilatkozta Ronald Adams, a Tatra Koprivnice teherautógyár igazgatója. Az erősödő világgazdasági válság idején - részben az eurónak köszönhetően - Szlovákia gazdasági teljesítményében jobban bíznak, mint Csehország várható produkciójában. Szemben a lassan nullára fékeződő cseh gazdasággal, Szlovákiában még mindig "benne van" a 4 százalék körüli tempó, ami Michal Musák, a Slovenská Sporitelna takarékpénztár elemzője szerint azt jelentheti, hogy Szlovákiában egyelőre nem kell tartani a munkanélküliség újbóli látványos emelkedésével. Úgy gondolom, a válság jobban érinti majd a cseh gazdaságot. Szlovákia eurózóna-tagsága jelentősen megszilárdítja pénzügyi stabilitását. Egy olyan időszakban, amikor a külföldi beruházók csökkentik a költségeiket, továbbra is érdekes célpont maradhatunk. Mégpedig azért, mert a közelmúltban számos olyan reformlépést hajtottunk végre, ami növeli a vonzerőnket - vélekedett Marek Senkovic, a Slovnaft olajtársaság vezető közgazdásza.
