Idén már nem jelent új megrendeléseket az építőipar számára a kiemelt nemzetgazdasági beruházások felgyorsítására hozott intézkedéscsomag; az ÉVOSZ szerint leghamarabb 2009 második felében jelentkezhetnek a kivitelezésben a pozitív hatások. Egyelőre változatlanul a lefelé tartó trend uralja az ágazatot, sőt jelenleg lényegesen rosszabb a helyzet, mint év elején volt - mondta a Napinak Koji László, a szervezet alelnöke. A gyorsulásnak semmi jele, sőt még arról sincs érdemi információja az ÉVOSZ-nak, hogy a kiemelt beruházások előkészítése éppen hol tart. A kis- és mikrovállalkozások napi működését, likviditását csak a korábbinál nagyobb fedezet mellett biztosítják a bankok - ma már nem elég az árbevétel engedményezése -, a kis és mikrotársaságok pedig ezt rendszerint nem képesek biztosítani.
Nem a kedvezményes kamatozású hitelek, hanem a megrendelések segítenének a kkv-kon, ehhez azonban fizetőképes keresletre lenne szükség - hangsúlyozza Koji. Tavaly 12 ezerrel csökkent a legálisan foglalkoztatott építőipari dolgozók száma, idén az első kilenc hónapban 8 ezer dolgozót küldtek el, év végéig pedig meghaladja a tavalyit a létszámcsökkenés. Az ágazat teljesítménye az ÉVOSZ prognózisa szerint 10 százalékkal esik vissza. Súlyos gond a 400 milliárdos lánctartozás, ennek a fele veszteséglistára írható, mert soha nem fogják kifizetni - teszi hozzá az alelnök, majd kiemeli, hogy ugyan a közbeszerzési törvény módosítása nyomán a fizetési határidő 30 napra mérséklődött, ennek a szerződésekben való betartását senki nem ellenőrzi. Sőt, maguk a közmegrendelők teljesítenek 90-120 napos határidővel, tovább rontva ezzel az anyaggal, géppel, munkaerővel előfinanszírozni kénytelen kkv-k helyzetét. Ezek a cégek már a lehetőségek határán túl is elmentek, hogy biztosítsák a fennmaradásukat, a legtöbb vállalkozás súlyosan eladósodva, saját vagyonát felélve próbálkozik a talpon maradással. Már eddig is rengetegen mentek tönkre, az alelnök szerint sokaknak a túlélés egyedüli lehetősége a feketegazdaság felé orientálódás.
