BUX 138459.44 -0,74 %
OTP 44620 -0,67 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kína lesz a befektetések Mekkája öt év múlva

2008. augusztus 10. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Öt év múlva Kína 24 százalékos részt birtokol majd az összes működőtőke-befektetésből, az USA pedig meg kell elégedjen 23 százalékkal a KPMG felmérése szerint. A trendek azt mutatják, hogy a befektetők elfordulnak a kelet-európai régiótól. Kína mellett India, Brazília és Oroszország is beruházási a verseny győztesei között lesznek, s a nagy vesztesek közé tartozik majd az Egyesült Királyság, Németország és Franciaország. Szektorálisan tekintve a beruházások áramlását azért nem ennyire egységes a kép: a nagyobb hozzáadott értékű beruházásoknál nem Kína lesz az élen. A fogyasztási szolgáltatások esetében az USA öt év múlva is megőrzi első helyét, holtversenyben Kínával: a két állam 25-25 százalékos hányadot birtokol majd. A pénzügyi szolgáltatások piacán Kína egyelőre nem fog az élre törni - 14 százalékról 22 százalékra növeli majd befolyását -, az USA és az Egyesült Királyság öt év múlva is biztosan vezeti majd ezt a listát. Amellett, hogy Kína lassan mindenhol alapvető szereplőnek mutatkozik a beruházások esetében, az országok dominanciáját figyelembe véve még nem veszi át a vezető helyet az USA-tól, Németországnál és az Egyesült Királyságnál viszont fontosabb lesz öt év múlva. A legújabb trendek azt mutatják, hogy a közép- és kelet-európai régió veszít majd vonzerejéből - a térség egyébként is olyan egyszeri és megismételhetetlen okok miatt volt mind ez ideig népszerű, mint a tömeges privatizációs hullám vagy az uniós csatlakozás. A következő években vitathatatlanul az ázsiai térség (Kína mellett természetesen India, de akár Vietnam vagy Oroszország is ide tartozik) lesz az első a térképen, amit a befektetők megnéznek.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet