BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Külföldiek éltetik a cseh sört

2008. január 30. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A csehországi sörgyárak együttes teljesítménye tavaly először érte el a rekordnak számító 20 millió hektolitert, ami 1 százalékkal nagyobb a 2006-ban gyártott mennyiségnél - jelentette be a cseh sörszövetség. Míg 2006-ban 3,54 millió hektoliter sört exportáltak, addig tavaly már 3,7 millió hektolitert. Leginkább az orosz és a lengyel sörpiac bővül lendületesen, viszont a szlovák, az osztrák és a magyar stagnál, a német pedig már hatodik éve zsugorodik, leszámítva 2006-ot, a futball-világbajnokság évét. Az export 36 százaléka irányul Németországba, 18 százaléka pedig Szlovákiába. Az egy főre jutó éves cseh sörfogyasztás tartósan a 160 liter körüli, ezen belül lendületesen nő az alkoholmentes sör aránya (a 2006-os 328 ezer hektoliterről 2007-ben 500 ezerre emelkedett). A képet árnyalja, hogy a cseh fogyasztás összességében mérséklődik, másrészt a külföldi turisták szerepe egyre inkább nő. Becslések szerint 2006-ban a külföldiek a cseh sörfogyasztáshoz fejenként 20 literrel járultak hozzá, 2007-ben pedig már 25 literrel. A 45 cseh sörfőzdéből hét adja a teljes teljesítmény 80 százalékát: az első a pilseni Prazdroj (10,9 millió hektoliter), majd a Staropramen, a Budejovicky Budvar és a Krusovice következik a sorban.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet