BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Alig vesz vissza az idén szlovákia

2008. január 30. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovák pénzügyminisztérium legfrissebb prognózisa szerint Szlovákia idei bruttó hazai terméke (GDP) reálértéken mérve 7,5 százalékkal nő, jövőre a növekedési ütem 6,4-re, 2010-ben 5,9 százalékra, 2011-ben pedig 5,6-re mérséklődik. Ami a elmúlt évet illeti, a még mindig nem végleges adatok szerint a gazdasági növekedés minden korábbi rekordot megdöntve, 8,9 százalékra rúgott. Abszolút számokban és folyó árakon mérve az ország gazdasága tavaly 1,85 ezer milliárd korona értéket állított elő, ez a szám az idén már túllépi a 2 ezer milliárd koronát, 2010-ben 2,4, 2011-ben pedig már 2,6 ezer milliárd korona lesz. Az Európai Unió átlagához viszonyított rendkívüli lendület lecsapódik a háztartások növekvő, évente az inflációt legalább 5 százalékkal meghaladó fogyasztásában is: 2007-2011 között minden évben a reálbérek legalább 4 százalékkal emelkednek. Az állástalanok aránya a gazdaság felszívó hatása következtében évente átlagosan 0,5-1 százalékponttal csökken. A pénzügyi tárca nem tart attól, hogy az euró bevezetése növeli majd az inflációt, mivel a pénzromlás ütemét 2009-től kezdődően csupán 3 százalék környékén várja.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet