BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákia újabb reaktor építését tervezi

2008. január 22. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovák kormány a Pozsonytól 50 kilométerre lévő Apátszentmihályon egy újabb, sorrendben ötödik atomreaktorblokk megépítését tervezi. A tendert még az év végéig kiírják, ennek lebonyolítása azonban 3-5 évet vehet igénybe, így a reaktort csak valamikor 2020 és 2025 között helyezhetik üzembe. Lapértesülések szerint az ügylet iránt máris érdeklődik a szlovák villamos műveket 66 százalékban birtokló olasz Enel, a cseh CEZ, a német E.On, az RWE és a francia EdF. A beruházás összértéke 70-90 milliárd szlovák korona (kb. 520-670 milliárd forint) között mozog. A gazdasági tárca szóvivője szerint két alternatíva jöhet szóba: az egyik egy 1100 megawattos reaktor, a másik két, egyenként 600 megawattos erőművi blokk. Az ország tavaly már villamosenergia-behozatalra szorult, miután uniós nyomásra 2006 végén le kellett állítania az apátszentmihályi V1-es erőmű egyik, 440 megawattos blokkját, a másikat pedig 2008 végéig kell bezárnia. A V2-es atomerőmű kétszer 440 MW-os blokkja legfeljebb 2025-ig működhet. Emellett a magyar határ közeli Mohin kétszer 440 MW-os reaktor üzemel, a harmadik és negyedik blokkot pedig várhatóan 2012-ben vagy 2013-ban fejezi be az olasz Enel.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet