BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Túljutott a csúcson a szlovák gazdaság

2008. január 8. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovák gazdaság növekedésének üteme 2007-ben érte el a csúcsát, az idén már valamelyest mérséklődik a tempó - állítják egybehangzóan a szlovák szakértők. A gazdaság kiemelkedő évet zárt, ami megmutatkozott a GDP és a bérek növekedésében, a korona erősödésében és a munkanélküliség folyamatos csökkenésében - mondta Juraj Barta, a Slovenská Sporitelna takarékpénztár vezető közgazdásza, akit az Aktualne.sk hírportál idézett. Az elmúlt év az önálló Szlovákia gazdasági szempontból legsikeresebb időszaka volt, a gyors növekedés a strukturális egyensúly fennmaradása mellett ment végbe, ami biztosítja a fenntartható fejlődést - mondta Viliam Patoprsty, az UniCredit vezető elemzője. Ebben fontos szerepet játszott az export, amely az év első kilenc hónapjában 16 százalékkal emelkedett éves összehasonlításban, miközben az import 10 százalékkal nőtt. A múlt év első kilenc hónapjában 9 százalékos volt a GDP bővülésének üteme és a tempó negyedévről negyedévre gyorsult.
Patoprsty szerint az idén mérséklődik a lendület, ami természetesnek tekinthető az autógyártásba és az elektronikába a korábbi években végrehajtott beruházások után. Marek Gábris, a CSOB bank elemzője szerint a 8,9 százalékra becsülhető tavalyi növekedés után az idén 7,5 százalékos ütem várható. Az ING Bank ugyancsak 7,5 százalékot prognosztizál, a Trend szlovák gazdasági hetilap elemző csoportja, a Trend Analyses viszont 8,0 százalékot. A húzóágazat szerepét az elektronika veszi át az autógyártástól, bár a három szlovák autógyártó a tavalyi 550 ezer után már 700 ezer gépkocsi gyártását tervezi. A szlovák elektronikai cégek - a Sony és a Samsung - azonban az idén már több mint 10 millió tévékészüléket és monitort állítanak elő.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet