BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kedvező szlovák szabályok

2008. január 6. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A jelenleg érvényes szlovák jogszabályok szerint a lakás eladása után nem kell adót fizetni, ha az volt az érintett állandó lakóhelye, és legalább két évig a tulajdonában volt. Ha nem ott volt az állandó lakóhelye, akkor csak abban az esetben nem kell adót fizetnie az eladás során, ha legalább az előző öt évben a nevén volt a lakás. Fontos kitétel azonban, hogy a lakást tilos volt vállalkozásra használni. Nem kell adóbevallást tenni és adózni akkor sem, ha a lakást a tulajdonos bérbe adja, ám a bérleti díj összege nem haladja meg a 23 650 koronát (mintegy 170 ezer forint) évente. Ha a bérbeadásból származó bevételek ezt meghaladták, akkor csak az ezen felüli összeg után kell adózni. Ugyancsak nem kell jövedelemadót fizetni abban az esetben, ha az ingatlant öröklik vagy ajándékba kapják. Hasonló a helyzet az ingóságokkal is. Ha azonban az ajándékba kapott tárgyat vállalkozásra is használják, akkor az már adókötelesnek számít. Szlovákiában egyébként 2004 januárjától nincs örökösödési adó, mert ezt a Dzurinda-kormány nem tartotta etikusnak, hiszen már egyszer megadóztatott vagyon után kellett volna újra adózni. Az örökösödési, az ingatlanátruházási és az ajándékozási adófajta kiesése éves szinten 1,7 milliárd korona (12,2 milliárd forint) veszteséget jelentett az államnak, azonban Szlovákia gazdasága éppen az egykulcsos adóreform bevezetése (2004) óta pörgött fel, ezért tényleges adókiesésről nem beszélhetünk, hiszen csak 2007-ben a tervezett adóbevételeknél 10 milliárd koronával több folyt be.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet