Szlovákiában 2008 januárjától átlagosan 2,86 százalékkal drágult a lakossági villamos energia ára - közölte Miroslav Lupták, a szlovák árszabályozási hivatal (ÚRSO) szóvivője. Az áremelkedés mértéke a három regionális áramszolgáltatónál különbözik egymástól: a nyugat-szlovákiai ZSE 1,95 százalékkal emeli az árat, a közép-szlovákiai SSE 3,84, a kelet-szlovákiai VSE pedig 3,15 százalékkal. Ez a vártnál jóval alacsonyabb, hiszen korábban 8-11 százalék közötti árugrást prognosztizáltak, ami a vállalkozói szférában be is következett, hiszen ott tarifáktól függően 6-10 százalékos az idei áramdrágulás. A lakossági áram azért nem emelkedett ilyen mértékben, mert a Fico-kormány nyomás alá helyezte a Slovenské Elektrárne villamos műveket, illetve 800 millió koronás (körülbelül 6 milliárd forint) juttatásban részesítette. Robert Fico miniszterelnök már többször támadást intézett a szlovák energiaszektor ellen, mondván, hogy a legkisebb termelési költségek mellett a legmagasabb összegeket számlázzák. Egyébként a szlovák lakossági árampiac már fél éve liberalizált, azonban a három regionális áramszolgáltató csak a nagyfogyasztók kegyeiért verseng, a lakosság pedig nem érdekelt a szolgáltató cseréjében, mivel minimálisak az árkülönbségek.
