Szlovákia 2007-es központi költségvetése a tervezettnél közel 15 milliárd koronával (kb. 110 milliárd forint) kisebb hiánnyal zárt. A deficit 23,528 milliárd koronára rúgott, ez 14,858 milliárddal marad el a tervezettől, s 8 milliárddal kevesebb a 2006-os hiánynál - jelentette tegnap a szlovák pénzügyminisztérium. A kedvező fordulat két tényezőre vezethető vissza: egyrészt 2007 novemberében még többletet mutatott a büdzsé, másrészt a várt 310,47 milliárd koronás bevételi oldal a valóságban 322,22 milliárdra sikeredett. Ez elsősorban a magasabb adóbevételeknek köszönhető, hiszen 248 milliárd helyett 258,2 milliárd folyt be a különböző adókból. A költségvetés kiadási oldalát szintén lefaragták, a központi kiadások összege a tervezett 348,858 milliárd korona helyett csupán 345,748 milliárdra rúgott. Bár a 2007-es állami költségvetés fő adatai már ismertek, az államháztartási hiány mértéke, ami az euró 2009-es bevezetése szempontjából kulcsfontosságú, még nem - közölte Miroslav Smál, a pénzügyi tárca szóvivője. A tavalyi költségvetés 2,9 százalékos GDP-arányos hiánnyal számolt (az euró kritériuma 3 százalék), ám a pénzügyi tárca 2007. őszi prognózisa szerint a hiány legfeljebb 2,5 százalék lesz, és ha beleszámítják a Nemzeti Autópálya-építő Társaság (NDS) költségvetését, akkor is legfeljebb a GDP 2,7 százalékára kúszik fel az államháztartási deficit, ami az eurót - jó esetben - éppen 365 nap múlva bevezető Pozsony számára újabb maastrichti kritérium kipipálását jelenti.
