BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ötvenmilliárdos bukás Csehországban

2007. december 27. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A karácsonyi háromnapos és az újévi egynapos ünnep komoly veszteséget okoz a cseh gazdaságnak - írta elemzői vélemények alapján a Hospodárské Noviny. Ha karácsonykor és újév napján az alkalmazottak legalább 75 százaléka otthon marad, az 37 milliárd koronás kiesést jelent, ennyivel lesz kisebb a GDP (az idei harmadik negyedévben 900 milliárd korona volt a GDP értéke, folyó áron számolva). Ha a karácsonyi ünnepek és a szilveszter közötti három napon az alkalmazottak egyharmada szabadságot vesz ki, akkor további 13,5 milliárd koronás mínusszal kell számolni, elméletileg így a teljes veszteség elérheti az 50 milliárdot (mintegy 455 milliárd forint). Figyelembe kell viszont venni, hogy e kiesést többé-kevésbé ellensúlyozza a karácsonyi előtti intenzív shoppingolás, még akkor is, ha sok esetben csak az év közben elhalasztott vásárlást bonyolítják ilyenkor le. Egyes elemzők szerint ha nem volna karácsony, akkor is ugyanannyit vásárolna összességében a lakosság, csak időben egyenletesebb megoszlásban.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet