Lengyelország
Az új lengyel kormány a tervek szerint megszünteti az országos egészségbiztosítási alapot (NFZ - az OEP megfelelője), és annak szerepét öt-hat biztosítótársaság veszi át. Ez összhangban van a választásokon győztes Polgári Platform (PO) programjával. Minden állampolgár szabadon választhat majd biztosítót, sőt kórházat is. Az NFZ eddig csak rendkívüli esetekben engedélyezte a páciens kórházi kezelését a lakhelye szerinti régión kívül. Az ezentúl a magánbiztosítókhoz befolyó kötelező egészségügyi hozzájárulás azonban csak az úgynevezett alapcsomagot fedezi majd, az ezen kívüli egészségügyi szolgáltatásokra külön biztosítást kell kötni vagy adott esetben meg kell azokat fizetni. A rendszer átalakítását fokozatosan hajtják végre - még törvényjavaslat sincs -, és egyéves kísérleti szakasz előzi meg.
Szlovákia
Szlovákiában négy magán- és két állami egészségbiztosító osztozik az évi 90 milliárd szlovák koronára rúgó piacon, tavalyi együttes nyereségük kétmilliárd koronát tett ki. A magánbiztosítók rendszerét még az 1990-es évek derekán a Meciar-kormány hagyta jóvá, s azóta - úgy tűnik - bevált a magán- és az állami társaságok versenyeztetése. A két állami társaság 2007. januári adatok szerint a piac valamivel több mint kétharmadát uralta, a négy magáncég a 32,8 százalékát. A szlovák parlament - a lakosságnak a több-biztosítós rendszer védelmében 155 ezer aláírással hitelesített tiltakozása ellenére - október végén elfogadta az egészségbiztosításról szóló törvény módosítását, amely megtiltja a magán-egészségpénztáraknak a nyereség képzését, emellett a társaságok működési költségét a forgalomhoz viszonyított 4 százalékról 3 százalékra kell lefaragni.
Csehország
A cseh egészségügy átalakítása 2008 januárjában rajtol: bevezetik a 30 koronás vizitdíjat és a recepdíjat, 60 koronába kerül egy kórházi nap és 90 koronát kell fizetni a mentőkért vagy az éjjeli ügyeletért. A krónikus betegeken kívül mindenkinek fizetnie kell. Az egészségbiztosítók (jelenleg 11), amelyek a kilencvenes évek eleje óta működnek az országban, 2009. január elsejével részvénytársasággá alakulnak át. A módosított egészségügyi törvény 2009. január elsejétől pontosan meghatározná, hogy mit kell fizetniük az egészségbiztosítóknak, tehát mire jogosult minden állampolgár ingyenesen a biztosítási pénzekből. Ha valaki ezen a szinten felül szeretne szolgáltatásokat, akkor azokat megvehetné.
