Szlovákiában egyre gyorsabban drágulnak a lakások. A Szlovák Nemzeti Bank (NBS) november végi összegzése szerint 2006 és 2007 harmadik negyedéve között a négyzetméterenkénti ingatlanárak országos átlagban 25,4 százalékkal emelkedtek, ami azt jelenti, hogy alig öt év leforgása alatt 117 százalékkal drágultak. 2007 őszén 1 négyzetméternyi ingatlan országos átlagára elérte a 38 700 koronát (kb. 290 250 forint), ezen belül Pozsonyban 51 800, a nyitrai kerületben viszont csak 16 600 korona az átlag. Egy év alatt leginkább az egyszobás lakások drágultak, mégpedig 40 százalékkal (a négyzetméterenkénti átlagár 46 700 korona). Az utóbbi egy évben a legnagyobb árugrást a zsolnai kerület könyvelhette el, ahol 52 százalékos drágulást mértek, majd a kassai, besztercebányai és a nyitrai kerület következett, egyenként 40 százalékot meghaladó áremelkedéssel.
Mi gerjeszti ezt a folyamatot? A gyors gazdasági növekedést produkáló városokba, döntően Pozsonyba, Nyitrára, Nagyszombatba és Zsolnára beáramló fiatalok jelentős száma, az egyre kedvezőbb feltételek mellett kínált jelzáloghitelek, a külföldön dolgozó szlovák állampolgárok már milliárdokban mérhető pénzátutalásai, a még mindig kevés újonnan átadott lakóterület (2007 első kilenc hónapjában 10 700 lakást adtak át) és az, hogy az ingatlan egyre inkább vonzó befektetési formává vált.
Ezt az árvágtát látva nem meglepő, hogy Pozsony lakásárai mára elérték a bécsiekét, sőt nem egy esetben magasabbak. A két főváros lakásárait legjobban az ingatlanügynökségek aktuális ajánlatai alapján tudjuk összehasonlítani. Ezek szerint egy kétszobás, 65 négyzetméteres lakás Bécs bevásárlóutcájában, a Mariahilfer Strassén átlagosan 89 ezer euróba kerül, ami átszámítva mintegy 2,9 millió korona. Vagyis egy négyzetméterért 45 ezer koronát kérnek. Pozsony központjában viszont egy kétszobás, 54 négyzetméteres lakást például 3,7 millió koronáért árulnak, vagyis egy négyzetméterért több mint 68 ezer koronát kell fizetni.
